Torus Kişisel Gelişim Merkezi
Burada Negatif Enerjilere Yer Yok

WhatsApp : +44 7404 336461

E-Posta : info@torusbioenerji.com

Reiki’nin Öyküsü

Bugüne kadar Reiki’nin tarihi ile ilgili olarak birçok kaynaktan farklı öyküler okudum. Tüm öykülerde bileşilen nokta ise; Reiki’nin, 19. yüzyılın sonlarında Japon Dr. Mikao Usui tarafından yeniden sistemleştirildiği, daha sonra Hawayo Takata tarafından Japonya’dan Hawaii’ye getirildiği ve oradan da Amerika Birleşik Devletleri ve bütün dünyaya yayıldığıdır.
Bu öyküler arasında en çarpıcı olanı da, Reiki öğretmeni ve yazar Frank Arjava Petter’in Reiki’nin tarihi ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkardığı öyküdür.

 

Bence Reiki eğitmenlerinin ve uygulamacılarının bu öyküye bir göz atmasında fayda var.
Dr. Usui 1865 yılında Japonya’da doğmuş. Çeşitli dinleri incelediği, özellikle Buda, İsa ve diğer büyük öğretmenler tarafından gerçekleştirilen şifa olayları üzerinde çalışmalar yaptığı ve hem doğu, hem de batı dünyasında yıllarca seyahat edip fiziksel şifa metotlarını araştırdığı söylenmektedir. Sanskritçe ve Çince öğrenerek Budist ve Hindu yazıtlarını incelemiş. Ve yaptığı uzun araştırmalarının sonucunda Hint yazıtlarında aradığı şifa tekniğini bulmuş.

 

usui-reiki

 

Dr. Usui şifa tekniğini bulmakla birlikte bunu nasıl kullanacağını bilmiyormuş. Yazıtlarda bu tekniğin enerji transferiyle ilgili olduğu ve ancak bu transfer ile kişinin güçlenip bunu başkalarına da transfer edebileceği yazılıymış. Bunun nasıl olduğuna cevap bulabilmek için Dr. Usui Japonya’da, Kyoto yakınlarında kutsal dağ olarak kabul edilen Kurama dağına çıkarak, orada 21 gün süre ile dua edip, oruç tutup, meditasyon yapmış.

 

Şartlar çok zor olmasına rağmen cevabı bulmakta kararlıymış. 21. gün ufuktan bir ışık-enerji küresinin belirdiğini görmüş. Bu ışık büyüyerek yaklaşmış ve alın çakrası -üçüncü gözle- birleşerek onun tüm benliğini kaplamış ve kendini kaybetmiş. Dr. Usui, bedenindeki bütün hücrelerin bu güçlü enerjiyle dolduğunu hissetmiş. Bu enerjiyle birleştiğinde daha önce Sanskrit metinlerde gördüğü birçok sembol gözünün önünde canlanmış ve bunu şifa amacıyla nasıl kullanabileceğini ve başkalarına nasıl transfer edebileceğini anlamış.
Yaşadığı bu mistik deneyim sonucunda da bu tekniği “Usui Reiki Ryoho” olarak isimlendirmiş.

 

Dr. Usui, Kurama dağından dönerken, aceleyle ayağını taşa çarpmış ve başparmağını yaralamış. Kanayan parmağını içgüdüsel olarak eliyle tuttuğunda kanama durmuş ve parmağı hızla iyileşmeye başlamış. Diş ağrısı çeken bir kadının şiş yanağına, izin isteyerek dokunmuş, ağrı geçmiş ve şiş inmiş. Bu şekilde peş peşe yaşadığı olaylarla enerjinin gücünün iyice farkına varmış.
Kurama dağındaki tecrübeden sonra Dr. Usui’nin Reiki’yi öğretmek amacıyla Japonya’da seyahat ettiği söylenmektedir. Daha sonra Kyoto’da yoksul kişilerin yaşadığı bir semtte kalmış ve yedi sene boyunca Reiki uygulamalarıyla onlara yardımcı olmaya çalışmış.

 

Fakat Reiki sayesinde şifa bulup her yönden yaşamlarını değiştirdiğini zannettiği kişilerin tekrar tekrar eski durumlarına geldiklerini ve onlara yeni bir yaşam tarzı aktaramadığını fark etmiş. Bunun üzerine gerçek şifanın ancak kişinin kendi isteğiyle etkili olabileceğini anlamış ve Usui Reiki Prensipleri olarak bilinen prensiplerini oluşturmuş;
Bugün, özellikle bugün öfkelenme!
Bugün, özellikle bugün endişelenme!
Varolan bütün canlılara iyi davran!
Ekmeğini helal yollardan kazan!
Tanrı’nın zengin hediyeleri için müteşekkir ol!

Dr. Usui 1926 yılında vefat edene kadar Japonya’nın her yerinde Reiki’yi tanıtmış, kullanımını öğretmiş ve “Reiki Ryoho Hikkei” el kitabını yazmış. Tokyo’da ”Usui Reiki Ryoho Gakkai”i kurmuş. On altı kadar öğretmen yetiştirdiği kabul edilmektedir. Bunlardan birisi ve Dr. Usui’den sonra Reiki’nin öğrenimini ve yayılmasını sağlayan Dr. Hayashi’dir.

 

 

Dr. Chujiro Hayashi, 1879-1941 yılları arasında yaşamıştır. Dr. Usui’nin kurduğu “Reiki Ryoho Gakkai” de birlikte çalışmışlar. Usui’nin ölümünden sonra buradan ayrılmış ve Tokyo’da kendi Reiki kliniğini kurmuş. Ayrıca Reiki uyumlamasını ve Reiki uygulamasında kullanılan el tekniklerini geliştirmiş. “Hayashi Shiki Reiki” kitabını yazmış ve kurduğu sisteme de “Hayashi Shiki Reiki Ryoho” adını vermiş. On üç Reiki ustası yetiştirmiş. Yetiştirdiği öğrenciler arasında bulunan Hawayo Takata, bu öğretiyi Batı dünyasına taşımıştır.

1900 yılında Hawaii’de doğan Hawayo Takata, eşinin genç yaşta ölmesiyle iki çocuğunu yetiştirmek ve ailesinin geçimini yüklenmek zorunda kalmış. Ağır şartlar altında geçirdiği seneler sonucunda stres ve baskı nedeniyle hastalanmış. Tedavi olmak üzere Japonya’ya gitmesi gerekmiş. Doktorlar Bayan Takata’nın ameliyat olmasına karar vermişler, ancak ameliyata dayanacak kadar güçlü olmadığından birkaç hafta süreyle dinlenmesi gerekli görülmüş. Bunun üzerine doktorlara ameliyat haricinde başka bir “doğal tedavi” yolu olup olmadığını sormuş ve Dr. Hayashi’nin Reiki kliniğini öğrenmiş.

 

 

Hawayo Takata bu klinikte dört ay kadar tedavi olmuş. Sağlığı süratle düzelmiş, Reiki’den çok etkilenerek orada kalıp bu tekniği öğrenmeye karar vermiş. Dr. Hayashi ile iki yıl kadar çalıştıktan sonra Reiki’yi uygulamak üzere Hawai’ye dönmüş ve Hayashi’nin yardımıyla burada bir Reiki merkezi açmış.
Bir çok kaynakta Dr. Usui’nin ve Dr. Hayashi’nin, Reiki eğitimlerinde öğrencilerine yazılı dokümanlar dağıttığı ve onların not tutmalarına izin verildiği, Takata’nın döneminde ise bu yöntemin değiştiği; kendi eğitimlerinde not tutulmasına izin vermediği ve herhangi bir doküman dağıtmadığı belirtilmektedir. Bu da, Reiki eğitmenleri arasında gerek uyumlamalarda ve uygulamalarda olsun, gerekse el pozisyonlarında olsun farklı yöntemlerin neden oluştuğunu göstermektedir.

 

Bn. Takata, Reiki tekniğinin öğrenilmesi ve öğretmesi oldukça kolay olmasından dolayı eğer ucuza ve kolaylıkla verilirse, Batı dünyasında insanların bu tekniğe değer vermeyeceğini düşünmüş. Bu nedenle de Reiki’nin her bir aşaması için farklı ve yüksek ücretler belirlemiş. 1. aşama Reiki eğitimi için 175 $, 2. aşama Reiki eğitimi için 500 $, 3. aşama Reiki eğitimi için 10.000 $. Edinilen bilgilere göre bu ücretler birçok Reiki eğitmeni tarafından halen uygulanmaktadır.

 

 

Dolayısıyla Reiki, Batı ülkelerinde yakın senelere kadar öğrenilmesi çok pahalı ve bilgileri de sır olarak tutulan bir yöntem olarak kalmıştır. Ancak günümüzde insanlığın hızlı gelişimi ile spritüelliğe ve doğal metotlara karşı olan açık fikirliliği, Reiki çevrelerini de etkilemiştir. Birçok Reiki eğitmeni geleneksel yoldan ayrılmış, her türlü kısıtlamaları değiştirmiş ve bu bilgiyi her arzu edene notlar halinde dağıtarak, uygun ücret karşılığında ya da ücretsiz olarak Reiki eğitimini vermeye başlamışlardır.

 

Hawayo Takata, 1980 yılında ölümüne kadar torunu Phyllis Lei Furumoto dahil Amerika’da ve Kanada’da yirmi iki Reiki ustasını yetiştirmiş. Furumoto’ya Reiki’yi geleneksel bir şekilde sürdürmesini vasiyet etmiş. Takata’nın vefatından sonra Furumoto, 1983’de Reiki Alliance-Reiki Birliğini kurmuş.
Ve bu şekilde Batı’ya ulaşan Reiki, çok basit olan öğrenimi ile hızla yayılımını sürdürmüş ve zamanla gelişim göstermeye başlamıştır. Böylece son zamanlarda, Usui Reiki’yi temel alan bazı yeni enerji sistemleri de ortaya çıkmaya başlamıştır.